Idaho Central Aquatic Center - Site License 
         2023 LC Speedo Sectionals - Boise, ID, Sanction #: 23-13          
                             July 13-16, 2023                              
 
 Event 22  Men 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
         MEET: ! 1:59.39  7/2014    Carter Griffin, TOPS-CO
                 2:01.69  OLYT Olympic Trials
                 2:03.29  PRO TYR Pro Champs
                 2:06.99  JR-A Summer Juniors
                 2:08.49  JR-B Juniors Bonus
                 2:11.89  FUTR 2023 Futures
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Jones, Keaton    18 NEP-AZ            2:02.99    1:59.33!OLYT    32  
             28.98      1:00.05 (31.07)
        1:29.50 (29.45)     1:59.33 (29.83)
  2 Hochwalt, Micha  17 SWAT-IE           2:07.74    2:03.26 PRO     28  
             29.84      1:01.73 (31.89)
        1:32.78 (31.05)     2:03.26 (30.48)
  3 Hammer, Aiden    15 KING-PN           2:08.12    2:06.16 JR-A    27  
             30.11      1:02.24 (32.13)
        1:34.48 (32.24)     2:06.16 (31.68)
  4 Huston, Drew     18 UN-KI-PN          2:10.17    2:09.30 FUTR    26  
             29.62      1:02.53 (32.91)
        1:36.27 (33.74)     2:09.30 (33.03)
  5 Stratton, Shae   17 SAW-SR            2:11.26    2:09.76 FUTR    25  
             30.35      1:03.20 (32.85)
        1:36.87 (33.67)     2:09.76 (32.89)
  6 Ponomarev, Tony  19 KING-PN           2:11.36    2:10.58 FUTR    24  
             32.05      1:05.54 (33.49)
        1:39.86 (34.32)     2:10.58 (30.72)
  7 Eichler, Karste  16 PSC-AZ            2:11.09    2:10.71 FUTR    23  
             30.92      1:03.55 (32.63)
        1:37.18 (33.63)     2:10.71 (33.53)
  8 Cole, Aidan      16 KING-PN           2:10.13    2:12.82         22  
             30.93      1:04.19 (33.26)
        1:38.51 (34.32)     2:12.82 (34.31)
 
                        === Consolation Final ===                        
 
  9 Sundeen, Winsto  16 BOZ-MT            2:13.83    2:09.65 FUTR    20  
             29.54      1:02.46 (32.92)
        1:36.03 (33.57)     2:09.65 (33.62)
 10 Springer, Jack   19 KING-PN           2:11.67    2:10.40 FUTR    17  
             31.00      1:04.06 (33.06)
        1:37.64 (33.58)     2:10.40 (32.76)
 11 Koschmann, Sore  16 RIP-CO            2:14.14    2:11.39 FUTR    16  
             30.59      1:03.96 (33.37)
        1:37.64 (33.68)     2:11.39 (33.75)
 12 Suaverdez, Land  17 PSC-AZ            2:12.40    2:12.47         15  
             30.77      1:04.26 (33.49)
        1:38.35 (34.09)     2:12.47 (34.12)
 13 Cox, Carter      15 KING-PN           2:13.29    2:13.85         14  
             31.19      1:05.29 (34.10)
        1:40.44 (35.15)     2:13.85 (33.41)
 14 Hale, Nash       16 SSC-UT            2:15.87    2:14.34         13  
             31.02      1:05.15 (34.13)
        1:39.88 (34.73)     2:14.34 (34.46)
 15 Mooney, Noah     16 FST-CO            2:16.04    2:15.13         12  
             31.61      1:05.96 (34.35)
        1:41.26 (35.30)     2:15.13 (33.87)
 16 Boyd, Breck      15 AVON-CO           2:15.58    2:16.32         11  
             29.95      1:04.57 (34.62)
        1:41.09 (36.52)     2:16.32 (35.23)
 
                           === Bonus Final ===                           
 
 17 Kelly, Keegan    17 FORD-AZ           2:16.47    2:12.26          9  
             31.11      1:04.86 (33.75)
        1:38.81 (33.95)     2:12.26 (33.45)
 18 Wrona, Sebastia  16 OA-UT             2:16.50    2:15.61          7  
             30.83      1:05.42 (34.59)
        1:41.35 (35.93)     2:15.61 (34.26)
 19 Gingras, Ethan   15 VAN-IE            2:19.07    2:17.10          6  
             31.44      1:06.01 (34.57)
        1:42.22 (36.21)     2:17.10 (34.88)
 20 Postlewait, Sam  17 NST-OR            2:18.80    2:17.20          5  
             32.73      1:07.60 (34.87)
        1:43.01 (35.41)     2:17.20 (34.19)
 21 Padilla-Diaz, R  17 FAST-AZ           2:17.89    2:17.74          4  
             31.77      1:06.26 (34.49)
        1:41.73 (35.47)     2:17.74 (36.01)
 22 Russo, Bennett   18 PSC-AZ            2:18.97    2:18.41          3  
             32.44      1:08.17 (35.73)
        1:43.90 (35.73)     2:18.41 (34.51)
 23 Grewal, Shah     15 KING-PN           2:17.87    2:18.73          2  
             31.93      1:06.66 (34.73)
        1:43.22 (36.56)     2:18.73 (35.51)
 24 Wu, Kevin        18 NEP-AZ            2:18.82    2:19.44          1  
             32.73      1:07.38 (34.65)
        1:43.46 (36.08)     2:19.44 (35.98)
 
                             === D Final ===                             
 
 25 Young, Tyler     15 BY-SR             2:20.02    2:17.03        
             32.07      1:06.87 (34.80)
        1:41.95 (35.08)     2:17.03 (35.08)
 26 Sherick, Paul    15 LOVE-CO           2:20.83    2:19.05        
             32.23      1:08.03 (35.80)
        1:43.75 (35.72)     2:19.05 (35.30)
 27 Logan, Gavin     15 AQFO-AZ           2:22.40    2:19.36        
             33.42      1:08.86 (35.44)
        1:44.52 (35.66)     2:19.36 (34.84)
 28 Simmons, Andrew  17 NEP-AZ            2:19.65    2:19.66        
             32.11      1:07.94 (35.83)
        1:43.93 (35.99)     2:19.66 (35.73)
 29 Elgie, Keegan    16 PC-UT             2:22.63    2:20.61        
             32.09      1:07.82 (35.73)
        1:44.93 (37.11)     2:20.61 (35.68)
 30 Dusek, Ryan      16 AQFO-AZ           2:22.83    2:22.87        
             33.99      1:10.04 (36.05)
        1:46.88 (36.84)     2:22.87 (35.99)
 31 Ostrom, Makalu   18 BEND-OR           2:23.73    2:23.59        
             33.51      1:11.06 (37.55)
        1:47.98 (36.92)     2:23.59 (35.61)
 32 Sanders, Prenti  15 KING-PN           2:27.00    2:25.51        
             34.98      1:11.68 (36.70)
        1:49.69 (38.01)     2:25.51 (35.82)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 22                 
 
  1. Swim Neptune                     1509   2. Phoenix Swim Club                1485
  3. King Aquatic Club              1427.5   4. Foothills Swim Team             791.5
  5. Boise YMCA Swim Team            551.5   6. Spokane Waves Aquatic Team        518
  7. Flying Fish Arizona Swim Team     512   8. Bozeman Barracudas Swim Club      440
  9. Vandal Aquatic Club               296  10. Sawtooth Aquatic Club           252.5
 11. Cougar Aquatics                   206  12. Missoula Aquatic Club             155
 13. Tucson Ford Dealers Aquatics      132  14. Riptide Swim Team                 130
 15. AquaForce                         105  16. Skyline Swim Club                 102
 17. Race Pace Club - AZ               101  18. Helena Lions Swim Team             96
 19. Life Time Arizona Swim Team        80  20. Falfins Swimming                   64
 21. Olympus Aquatics                   62  22. Park City Swimming                 50
 23. Oro Valley Swim Team               47  24. Gold's Aquatics Club (Camas)       44
 25. Manta Ray Aquatics                 36  25. Avon Swim Club                     36
 27. Streamliner Aquatics               35  28. Evergreen Hurricanes               29
 29. Walla Walla Swim Club              26  29. Stayton Manta Rays, Inc.           26
 31. Punahou Aquatics                   25  32. Flagstaff Snow Sharks              23
 32. Pacific Dragons Swim Team          23  34. Bend Swim Club                     22
 35. Sun Valley 5B                      20  36. La Grande Swim Club                19
 37. Utah Aquatics                      16  38. Team Rebel Aquatics                15
 39. Clearfield City Aquatic Team       11  40. Billings YMCA                       9
 41. Newport Swim Team                   5  42. Duke City Barracuda                 2
 42. Valley Aquatics                     2  44. Loveland Swim Club                  1