SPIRE Institute - Site License 
   2021 USMS Long Course National Championship - 10/7/2021 to 10/10/2021   
                              SPIRE Institute                              
 
 Event 15  Men 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
        WORLD: W 1:31.95  11/29/2009MAC-MINA                 -BRA
                          R LEITE, R TRIVINO, D BELINI, P RODIGHERI
         NATL: N 1:34.24  8/10/2013 THE OLYMPIC CLUB
                          K FERGUSON, T HOLSMAN, S GREENWOOD, C TALBOTT
    Club                                   Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 Swim Fort Lauder  'A'               1:49.13    1:52.13   22  
     1) Lupoli, Franco M27            2) Hsieh, Adam M29              
     3) Hsieh, Alan M28               4) Woodrow, Blake M25           
             26.06        55.48 (29.42)
        1:24.68 (29.20)     1:52.13 (27.45)
  2 Swim Fort Lauder  'B'               1:54.67    1:57.35   18  
     1) Rutkin, Lance M27             2) Rosenbaum, Ryan M27          
     3) Kertesz, Kristof M28          4) Karimi, Abbas M24            
             26.82        52.51 (25.69)
        1:20.29 (27.78)     1:57.35 (37.06)
  3 Illinois Masters  'A'               1:59.50    2:03.55   16  
     1) Crispin, Birjan M23           2) Carpenter, Harry M26         
     3) Riveroll, Pablo M26           4) Gorman, Jake M28             
             36.51      1:05.05 (28.54)
        1:34.29 (29.24)     2:03.55 (29.26)
 
 Event 15  Men 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
=========================================================================================
        WORLD: W 1:32.84  7/8/2018  GETXO                    -ESP
                          M BILDOSOLA, I BILDOSOLA, G ZUBIAUR, M DEBA
         NATL: N 1:34.82  7/26/2009 SOUTHERN CAL AQUATIC MASTERS
                          M CORNUE, E HOCHSTEIN, E TOLMACHOFF, C BEACH
    Club                                   Seed     Finals Points 
=========================================================================================
  1 Swim Fort Lauder  'A'               1:41.43    1:39.86   22  
     1) Bermudez, Juan M30            2) Lavado, Marcos M30           
     3) Marin, Eddy M29               4) Torres, Martin M44           
             24.99        49.03 (24.04)
        1:13.57 (24.54)     1:39.86 (26.29)
  2 Swim Fort Lauder  'B'               1:48.86    1:49.66   18  
     1) Mackrel, Julian M26           2) Goler, Jonathan M41          
     3) Wenzel, Phil M38              4) Bolado, Francisco M34        
             25.06        52.42 (27.36)
        1:22.02 (29.60)     1:49.66 (27.64)
  3 Rose Bowl Master  'A'               1:52.10    1:49.99   16  
     1) Durieux, Chad M42             2) Schwartz, Joshua M44         
     3) Costa Sitja, Marc M35         4) DelGrosso, Giorgio M23       
             29.44        56.24 (26.80)
        1:25.98 (29.74)     1:49.99 (24.01)
  4 Nickel City Spla  'A'               1:56.00    1:53.25   14  
     1) Le, Michael M26               2) Bibler, Brian M44            
     3) Miller, Korry M46             4) Pokornowski, James M25       
             27.00        58.13 (31.13)
        1:26.39 (28.26)     1:53.25 (26.86)
 
 Event 15  Men 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
================================================================================================
        WORLD: W 1:34.92  8/18/2017 NEVA STARS               -RUS
                          A SHILIN, S MEDVEDEV, A MANZHULA, V PREDKIN
         NATL: N 1:36.28  8/8/2006  TEAM TYR
                          M EISENHUTH, J SMITH, R SAEGER, P SMITH
    Club                                   Seed     Finals Points 
================================================================================================
  1 Sarasota Sharks  'A'                1:43.00    1:45.00   22  
     1) Kloppe, William M41           2) Chia, Nei-Kuan M44           
     3) Warner, Adam M34              4) Palacios-wanke, Hans M53     
             25.40        51.07 (25.67)
        1:17.04 (25.97)     1:45.00 (27.96)
  2 New Albany Aquat  'A'               2:00.00    1:45.69   18  
     1) Gutnayer, Daniel M30          2) Hill, Keith M47              
     3) Wharton, David M52            4) Jones, Brian M56             
             26.24        53.24 (27.00)
        1:19.58 (26.34)     1:45.69 (26.11)
  3 Swim Fort Lauder  'A'               1:45.75    1:48.37   16  
     1) Sintjago, Rinaldo M39         2) Filion, Guillaume M42        
     3) Morris, Richard M45           4) Manzi, Francesco M35         
             25.33        52.38 (27.05)
        1:21.18 (28.80)     1:48.37 (27.19)
  4 Michigan Masters  'A'               1:48.99    1:50.26   14  
     1) Larson, Kyle M26              2) Pogue, Jim M61               
     3) Bailey, Jeff M54              4) Helander, Aaron M26          
             28.65        57.74 (29.09)
        1:24.74 (27.00)     1:50.26 (25.52)
  5 Colonials 1776  'A'                 1:56.00    1:52.69   12  
     1) Hiltabiddle, Steve M55        2) Matz, Michael M60            
     3) Lisnoff, Jeremy M42           4) Maxian, Ondrej M25           
             25.84        57.41 (31.57)
        1:26.20 (28.79)     1:52.69 (26.49)
  6 Ensworth Aquatic  'A'               1:55.00    1:57.04   10  
     1) Michael, Tyler M33            2) Phillips, Mike M65           
     3) Harris, Patrick M59           4) Stroinski, Bryan M26         
             28.22        59.34 (31.12)
        1:28.66 (29.32)     1:57.04 (28.38)
  7 Sarasota Sharks  'B'                2:02.00    2:01.47    8  
     1) Paulling, Daniel M35          2) Groselle, John M42           
     3) Denault, Charles M58          4) Rigney, Kane M40             
             27.27        55.38 (28.11)
        1:27.75 (32.37)     2:01.47 (33.72)
 -- O*H*I*O Masters  'A'                1:51.00         DQ  
      Early take-off swimmer #2
     1) Rose, Cameron M46             2) Nance, Chad M49              
     3) Halloran, Ross M46            4) Foreman, Aaron M29           
 -- Reston Masters S  'A'               1:59.59         NS  
     1) Baldwin, Craig M47            2) Koons, Andrew M29            
     3) Materniak, Eric M30           4) Gandee, Brad M67             
 
 Event 15  Men 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
=======================================================================================================
        WORLD: W 1:38.24  8/8/2006  COLORADO                 -USA
                          J GROSELLE, T HEDRICK, S WOOD, R ABRAHAMS
         NATL: N 1:38.24  8/8/2006  COLORADO MASTERS
                          J GROSELLE, T HEDRICK, S WOOD, R ABRAHAMS
    Club                                   Seed     Finals Points 
=======================================================================================================
  1 North Carolina M  'A'               1:48.00    1:48.95   22  
     1) Anderson, Earl M57            2) Dunson, David M49            
     3) Sandrini, Edison M53          4) Dallamura, Scott M43         
             27.81        55.56 (27.75)
        1:23.04 (27.48)     1:48.95 (25.91)
  2 Sarasota Sharks  'A'                1:51.00    1:50.35   18  
     1) Mehok, George M54             2) Schwartz, Jason M46          
     3) McConkey, Craig M46           4) Bradshaw, John M55           
             27.86        53.94 (26.08)
        1:23.26 (29.32)     1:50.35 (27.09)
  3 Wisconsin Master  'A'               1:56.52    1:51.37   16  
     1) Oglesby, Matthew M41          2) Richards, Scott M61          
     3) Davis, William M63            4) Larkin, Mark M50             
             26.37        55.19 (28.82)
        1:25.14 (29.95)     1:51.37 (26.23)
  4 Swim Fort Lauder  'A'               1:56.97    1:55.93   14  
     1) Fischer, Andy M54             2) Mijares, Jorge M54           
     3) Wray, James M50               4) Krishtal, Valeriy M56        
             28.78        59.32 (30.54)
        1:28.67 (29.35)     1:55.93 (27.26)
  5 Puget Sound Mast  'A'               1:59.90    2:01.51   12  
     1) Esko, Kevin M55               2) Fogg, Stephen M73            
     3) Scott, David M55              4) Arnold, Joshua M22           
             28.71      1:04.53 (35.82)
        1:35.16 (30.63)     2:01.51 (26.35)
  6 Swim Fort Lauder  'B'               2:07.25    2:07.71   10  
     1) Wagner, Harold M56            2) Aimi, Victor M52             
     3) Gaw, Mike M52                 4) Correa-Marrero, Pedro M59    
             29.51      1:01.25 (31.74)
        1:34.14 (32.89)     2:07.71 (33.57)
  7 Michigan Masters  'A'               2:05.99    2:08.05    8  
     1) Roddis, Charles M47           2) Mange, David M66             
     3) Wuchte, Mathew M51            4) Stein, Jim M69               
             27.42      1:01.07 (33.65)
        1:32.12 (31.05)     2:08.05 (35.93)
  8 Connecticut Mast  'A'               2:25.69    2:10.43    6  
     1) Burbank, Gerald M62           2) Anaya, Cass M66              
     3) Wyckoff, Ben M57              4) Nokta, Omar M42              
             33.37      1:12.20 (38.83)
        1:42.52 (30.32)     2:10.43 (27.91)
 
 Event 15  Men 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
==============================================================================================================
        WORLD: W 1:42.40  8/19/2016 SARASOTA Y SHARKS        -USA
                          S WOOD, D MARTIN, T HEDRICK, J GROSELLE
         NATL: N 1:42.40  8/19/2016 SARASOTA Y SHARKS
                          S WOOD, D MARTIN, T HEDRICK, J GROSELLE
    Club                                   Seed     Finals Points 
==============================================================================================================
  1 Rice Aquatic Mas  'A'               1:50.00    1:49.27   22  
     1) Connolly, James M52           2) Guthrie, David M61           
     3) Williams, Bruce M68           4) Fields, John M65             
             27.44        55.18 (27.74)
        1:22.21 (27.03)     1:49.27 (27.06)
  2 Swim Fort Lauder  'A'               1:50.12    1:51.27   18  
     1) Merega, Roberto M61           2) Horwitz, Peter M57           
     3) Parra, Francisco M64          4) Steynberg, Andre M65         
             28.06        55.53 (27.47)
        1:24.45 (28.92)     1:51.27 (26.82)
  3 New Albany Aquat  'A'               2:08.00    1:53.79   16  
     1) Bergman, Michael M61          2) Callahan, Jim M64            
     3) Birnbrich, Chris M58          4) Fisher, Dennis M62           
             27.77        56.82 (29.05)
        1:25.10 (28.28)     1:53.79 (28.69)
  4 Sarasota Sharks  'A'                1:52.00    1:56.35   14  
     1) Newman, Steven M59            2) Brackett, Bill M63           
     3) Stultz, Todd M61              4) Perez, Arnaldo M59           
             29.32        58.70 (29.38)
        1:28.38 (29.68)     1:56.35 (27.97)
  5 Michigan Masters  'A'               1:50.99    1:56.59   12  
     1) Steed, Chad M50               2) Olson, Chuck M71             
     3) Parker, Randy M67             4) Day, Lawrence M70            
             27.42        56.78 (29.36)
        1:27.39 (30.61)     1:56.59 (29.20)
  6 Illinois Masters  'A'               2:01.00    2:00.07   10  
     1) Dodson, Phil M68              2) Cohn, Lee M60                
     3) Black, Boyd M65               4) Seibt, Andreas M63           
             30.84      1:00.52 (29.68)
        1:30.18 (29.66)     2:00.07 (29.89)
  7 North Carolina M  'A'               1:56.00    2:03.11    8  
     1) Washburn, Jonathan M64        2) McFarland, James M62         
     3) Berting, David M65            4) Sanchez, Greg M64            
             31.36      1:02.82 (31.46)
        1:33.46 (30.64)     2:03.11 (29.65)
  8 New England Mast  'A'               2:08.20    2:03.20    6  
     1) Barnes, Chuck M45             2) Ryan, Bill M71               
     3) Hutchings, Dick M80           4) Mc Kay, Matthew M50          
             24.70        57.65 (32.95)
        1:36.77 (39.12)     2:03.20 (26.43)
  9 Swim Fort Lauder  'B'               2:02.74    2:03.41    4  
     1) Dondi, Beda M66               2) Kerns, Hubie M72             
     3) Tapp, Jay M62                 4) Vehovec, Henry M63           
             31.45      1:02.40 (30.95)
        1:32.72 (30.32)     2:03.41 (30.69)
 10 O*H*I*O Masters  'A'                2:22.00    2:14.17    2  
     1) Mitchell, Richard M62         2) Beatty, Chuck M62            
     3) Cox, Daniel M61               4) Turocy, Gregory M58          
             32.03      1:08.19 (36.16)
        1:43.89 (35.70)     2:14.17 (30.28)
 11 Swim Fort Lauder  'C'               2:18.11    3:13.22  
     1) Monahan, Jim M58              2) Akbar, Clyde M73             
     3) Hendrick, Marty M63           4) Strzelecki, Richard M49      
             34.20    1:55.61 (1:21.41)
      3:13.22 (1:17.61)                    
 -- O*H*I*O Masters  'B'                2:47.00         DQ  
      False start
     1) Dorsch, William M70           2) Definis, Jay M62             
     3) McCardle, Kevin M66           4) Terkel, Lawrence M74         
 
 Event 15  Men 280-319 200 LC Meter Freestyle Relay
=====================================================================================================================
        WORLD: W 1:56.91  8/15/2014 GOLD COAST MASTERS       -USA
                          D QUIGGIN, D PAINTER, K LODWIG, L CHILDS
         NATL: N 1:56.91  8/15/2014 GOLD COAST MASTERS
                          D QUIGGIN, D PAINTER, K LODWIG, L CHILDS
    Club                                   Seed     Finals Points 
=====================================================================================================================
  1 Colonials 1776  'A'                 2:08.00    2:03.29   22  
     1) Keyser, Brian M65             2) Amundsen, Joseph M76         
     3) Meyer, Geoffrey M70           4) Thornton, James M69          
             30.69      1:03.92 (33.23)
        2:03.29 (59.37)                    
  2 Sarasota Sharks  'A'                2:06.00    2:03.91   18  
     1) Kahn, Roger M66               2) Couch, Bob M74               
     3) Reed, Ed M78                  4) Walker, Rick M71             
             28.45      1:01.11 (32.66)
        1:33.78 (32.67)     2:03.91 (30.13)
  3 Reston Masters S  'A'               2:50.50    2:52.28   16  
     1) Manheim, Frank M91            2) Snowhite, Larry M75          
     3) Rysdon, Jon M70               4) Paulson, Laurence M72        
             50.84      1:37.47 (46.63)
        2:13.77 (36.30)     2:52.28 (38.51)
  4 Sarasota Sharks  'B'                2:40.00    2:58.33   14  
     1) Claridge, Don M76             2) Buda, Ronald M72             
     3) Whaley, Richard M69           4) Mitchell, John M82           
             37.87      1:10.90 (33.03)
        1:48.93 (38.03)   2:58.33 (1:09.40)
 -- Michigan Masters  'A'               2:30.99         DQ  
      Early take-off swimmer #2
     1) Arneson, Gaard M73            2) Thompson, Frank M70          
     3) Lockwood, Joel M87            4) Olzmann, Kurt M76            
 
 Event 15  Men 320-359 200 LC Meter Freestyle Relay
============================================================================================================================
        WORLD: W 2:20.89  7/21/2003 JUEI CLUB                -JPN
                          S SHIDA, K NAKAMURA, K SHIRAYAMA, I TAMURA
         NATL: N 2:24.56  8/19/2016 OREGON MASTERS
                          J FERRAZ, W LAMB, F PHILIPPS, D RADCLIFF
    Club                                   Seed     Finals Points 
============================================================================================================================
  1 Sarasota Sharks  'A'                2:31.00    2:36.88   22  
     1) Freshley, Mike M80            2) Laux, Michael M80            
     3) Trimble, Gary M79             4) Oakes, David M81             
             34.38      1:14.32 (39.94)
        1:58.13 (43.81)     2:36.88 (38.75)
  2 O*H*I*O Masters  'A'                2:48.00    3:21.37   18  
     1) Hall, Sid M86                 2) Spence, Thomas M77           
     3) Gerhardt, Mario M81           4) Williams, Robert M82         
             47.53      1:36.34 (48.81)
        2:32.01 (55.67)     3:21.37 (49.36)
 
                                           Men - Team Rankings - Through Event 15                                           
 
  1. Swim Fort Lauderdale              567   2. Sarasota Sharks Masters           426
  3. New Albany Aquatics Club          203   4. Michigan Masters                  186
  5. Ohio Masters Swim Club            156   6. Colonials 1776                    141
  7. Illinois Masters                  135   8. North Carolina Masters Swimmin    117
  9. Rose Bowl Masters               111.5  10. Reston Masters Swim Team           98
 11. Puget Sound Masters                92  12. New England Masters Swim Club    90.5
 13. Nickel City Splash Swim Team       88  14. Wisconsin Masters Aquatic Club     74
 15. Rice Aquatic Masters               63  16. Sawtooth Masters                   59
 17. Golden Road Aquatics               55  18. San Diego Swim Masters             53
 19. Lone Star Masters                  50  20. Georgia Masters                    49
 21. Connecticut Masters                48  21. Little Rock Masters                48
 23. Columbus Sharks Masters            46  24. Ensworth Aquatics Masters          45
 25. St Pete Masters Inc                44  26. Swim Kentucky Masters              42
 27. Mt Lebanon Aqua Club (Mlac)        41  28. District Of Columbia Aquatics      39
 29. Tamalpais Aquatic Masters          37  29. Dayton Area Sharks                 37
 31. Grand Strand Masters Swimming      35  32. Manatee Aquatic Masters Inc        34
 33. Kenyon Masters                     31  34. Arizona Masters Swim Club Inc      30
 35. Indy Aquatic Masters               29  35. Movy Masters                       29
 35. Agua Masters                       29  35. Colorado Masters Swimming          29
 35. Chelsea Piers Fitness Ny-Bk        29  40. Doc IU Masters Swimming            28
 41. Fina                             27.5  42. Phoenix Swim Club                  27
 43. Gulf Coast Pirate Swimmers         26  44. Akms                               25
 44. Terrapin Masters                   25  46. Amherst Aquatic Club               24
 46. Iowa Masters                       24  48. Palm Beach Masters                 21
 49. SF Tsunami Masters                 20  49. Nitro Swimming                     20
 51. Southern California Aquatic Ma     18  51. Flathead Lake Open Water Swimm     18
 51. Oregon Masters                     18  51. Fresno Dolphins Masters Swim T     18
 55. Modesto Area Aquatic Club          17  55. Southeastern Area Masters Swim     17
 55. Pipeline Swimming Masters          17  58. St Louis Area Masters              16
 58. Woodlands Masters Swim Team        16  58. Team Ridglea                       16
 61. Conejo Valley Masters              15  61. Burlingame Aquatic Club            15
 63. Academy Bullets Masters            14  63. LifeTime Swim-Dublin               14
 63. Fina                               14  63. Team Pittsburgh Masters            14
 63. Lowcountry Masters                 14  63. Virginia Masters Swim Team         14
 63. Binghamton Univ Masters            14  70. Garden State Masters               13
 70. Dad's Club Swim Team Masters       13  72. Palmetto Masters                   12
 72. Match Point Nyc Masters            12  74. Off Piste Aquatics                 11
 74. Minnesota Masters Swim Club        11  74. Gold Coast Masters                 11
 74. Central Florida Y Masters          11  74. Houston Cougar Masters             11
 74. Atlanta Water Jocks                11  74. Dolphins of the Desert             11
 81. Southern Masters Swimmers          10  81. Trident Masters                    10
 83. Peninsula Community Center Mas      9  83. Germantown Maryland Masters         9
 83. Sylvania Masters Swim Club          9  86. Rochester Area Masters Swimmin    8.5
 87. Moon Area Tigers Masters            8  87. Pegasus Aquatic Masters Swimmi      8
 89. El Milenio Swim Team                7  90. The Claremont Club                  6
 90. Novaquatics Masters                 6  92. Alexandria Masters Swimming         5
 93. YMCA of Wnc Masters                 4  93. Las Vegas Masters                   4
 93. The Olympic Club                    4  96. Santa Barbara Masters Swimming      3
 96. Raritan Bay Area YMCA               3  98. Swim Melbourne Masters              1