SPIRE Institute - Site License 
   2021 USMS Long Course National Championship - 10/7/2021 to 10/10/2021   
                              SPIRE Institute                              
 
 Event 25  Men 18-24 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 1:55.09  8/6/2014  THOMAS SHIELDS
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Karimi, Abbas          24 Swim Fort Lauder  4:59.09    3:33.64   11  
             43.27      1:39.27 (56.00)
        2:36.61 (57.34)     3:33.64 (57.03)
 
 Event 25  Men 25-29 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 2:00.98  6/16/2019 Ko FUKAYA, JPN
         NATL: N 1:55.81  6/29/2016 THOMAS SHIELDS
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Marin, Eddy            29 Swim Fort Lauder  2:15.67    2:18.99   11  
             28.68      1:02.21 (33.53)
        1:38.31 (36.10)     2:18.99 (40.68)
  2 Garase, Kyle           27 UC11              2:21.87    2:34.97    9  
             29.19      1:04.01 (34.82)
        1:48.07 (44.06)     2:34.97 (46.90)
 
 Event 25  Men 30-34 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 2:03.43  8/17/2019 Takatsugu OGA, JPN
         NATL: N 2:03.76  8/12/2010 MATT HAUPT
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Lavado, Marcos         30 Swim Fort Lauder  2:10.65    2:07.94   11  
             27.42        58.44 (31.02)
        1:33.70 (35.26)     2:07.94 (34.24)
  2 Glaser-Garbrick, Dan   30 Dayton Area Shar  2:17.22    2:22.96    9  
             31.25      1:07.02 (35.77)
        1:44.38 (37.36)     2:22.96 (38.58)
  3 Stickle, Christopher   31 St Pete Masters   2:26.78    2:34.17    8  
             30.13      1:06.53 (36.40)
        1:47.30 (40.77)     2:34.17 (46.87)
  4 Gutnayer, Daniel       30 New Albany Aquat  2:50.01    2:38.08    7  
             32.79      1:11.10 (38.31)
        1:53.99 (42.89)     2:38.08 (44.09)
 
 Event 25  Men 35-39 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 2:02.54  4/26/2019 Nikolay SKVORTSOV, RUS
         NATL: N 2:04.76  8/1/2015  BRENT CREAGER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Narodick, Phil         36 Manatee Aquatic   2:45.31    2:43.30   11  
             35.75      1:17.42 (41.67)
        1:59.90 (42.48)     2:43.30 (43.40)
 
 Event 25  Men 40-44 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 2:05.55  7/11/2004 Dennis BAKER, USA
         NATL: N 2:05.55  7/11/2004 DENNIS BAKER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Schwartz, Joshua       44 Rose Bowl Master  2:15.54    2:21.97   11  
             31.97      1:07.30 (35.33)
        1:44.10 (36.80)     2:21.97 (37.87)
  2 Groselle, John         42 Sarasota Sharks   2:49.00    2:59.74    9  
             36.35      1:20.14 (43.79)
        2:09.13 (48.99)     2:59.74 (50.61)
  3 Goler, Jonathan        41 Swim Fort Lauder  2:53.86    3:06.90    8  
             39.08      1:27.59 (48.51)
        2:18.42 (50.83)     3:06.90 (48.48)
  4 Rigney, Kane           40 Sarasota Sharks   4:30.00    3:23.90    7  
             42.39      1:29.25 (46.86)
        2:25.05 (55.80)     3:23.90 (58.85)
 
 Event 25  Men 45-49 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 2:06.94  8/9/2006  Dennis BAKER, USA
         NATL: N 2:04.07  7/19/2008 DENNIS BAKER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Hill, Keith            47 New Albany Aquat  2:30.78    2:32.54   11  
             32.86      1:09.58 (36.72)
        1:49.21 (39.63)     2:32.54 (43.33)
  2 Scherwitz, Russ        48 Southern Califor  2:30.13    2:32.81    9  
             34.46      1:13.47 (39.01)
        1:54.25 (40.78)     2:32.81 (38.56)
  3 Solares, Santiago      48 Terrapin Masters  3:16.64    3:17.44    8  
             43.65      1:34.32 (50.67)
        2:26.16 (51.84)     3:17.44 (51.28)
 
 Event 25  Men 50-54 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 2:13.36  11/7/2010 Marcus MATTIOLI, BRA
         NATL: N 2:13.80  7/9/2011  DENNIS BAKER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Solano, Abraham        52 Swim Kentucky Ma  2:28.00    2:27.86   11  
             35.43      1:13.04 (37.61)
        1:51.04 (38.00)     2:27.86 (36.82)
  2 Dickson, Kurt          54 Golden Road Aqua  2:30.10    2:28.59    9  
             33.31      1:10.81 (37.50)
        1:49.02 (38.21)     2:28.59 (39.57)
  3 Palacios-wanke, Hans   53 Sarasota Sharks   2:26.66    2:28.95    8  
             34.87      1:12.24 (37.37)
        1:49.98 (37.74)     2:28.95 (38.97)
  4 Rubocki, John          51 Sawtooth Masters  2:59.99    2:36.42    7  
             32.06      1:09.88 (37.82)
        1:51.44 (41.56)     2:36.42 (44.98)
  5 White, Bill            51 Team Pittsburgh   2:38.00    2:41.49    6  
             38.67      1:19.94 (41.27)
        2:02.21 (42.27)     2:41.49 (39.28)
  6 Fischer, Andy          54 Swim Fort Lauder  2:48.00    2:45.58    5  
             35.77      1:15.98 (40.21)
        1:57.92 (41.94)     2:45.58 (47.66)
  7 Wuchte, Mathew         51 Michigan Masters  2:43.28    2:53.94    4  
             33.48      1:14.92 (41.44)
        2:02.03 (47.11)     2:53.94 (51.91)
  8 Mijares, Jorge         54 Swim Fort Lauder  2:38.84    2:54.97    3  
             35.59      1:18.49 (42.90)
        2:03.01 (44.52)     2:54.97 (51.96)
  9 Tujo, Christian        50 Oregon Masters    2:50.43    3:01.58    2  
             41.31      1:28.19 (46.88)
        2:15.52 (47.33)     3:01.58 (46.06)
 10 Ronau, Matt            50 Swim Kentucky Ma  2:50.00    3:05.68    1  
             36.58      1:17.59 (41.01)
        2:07.82 (50.23)     3:05.68 (57.86)
 11 Sturdy, Patrick        52 Michigan Masters  3:30.00    3:22.68  
             39.85      1:29.93 (50.08)
        2:25.87 (55.94)     3:22.68 (56.81)
 12 Conley, Scotty         51 Wisconsin Master  3:30.00    3:42.87  
             46.91      1:44.12 (57.21)
        2:43.26 (59.14)     3:42.87 (59.61)
 -- Bordron, Patrice       53 Columbus Sharks   2:50.00         NS  
 
 Event 25  Men 55-59 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 2:16.78  8/15/2015 Marcus MATTIOLI, BRA
         NATL: N 2:18.37  8/4/2017  DAVID SIMS
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Perez, Arnaldo         59 Sarasota Sharks   2:28.88    2:29.47   11  
             33.33      1:11.27 (37.94)
        1:51.07 (39.80)     2:29.47 (38.40)
  2 Unruh, Steven          55 Nitro Swimming    2:23.31    2:33.61    9  
             33.47      1:10.12 (36.65)
        1:51.35 (41.23)     2:33.61 (42.26)
  3 Birnbrich, Chris       58 New Albany Aquat  3:01.00    2:50.63    8  
             34.00      1:15.59 (41.59)
        2:02.00 (46.41)     2:50.63 (48.63)
  4 Wagner, Harold         56 Swim Fort Lauder  3:00.37    2:58.05    7  
             35.26      1:21.77 (46.51)
        2:12.34 (50.57)     2:58.05 (45.71)
  5 Anderson, Earl         57 North Carolina M  3:08.66    3:09.21    6  
             43.20      1:32.88 (49.68)
        2:22.52 (49.64)     3:09.21 (46.69)
  6 Wyckoff, Ben           57 Connecticut Mast  2:57.07    3:13.90    5  
             41.49      1:27.19 (45.70)
        2:23.98 (56.79)     3:13.90 (49.92)
  7 Edgerton, Karl         59 Off Piste Aquati  3:01.00    3:21.59    4  
             42.82      1:37.58 (54.76)
        2:34.42 (56.84)     3:21.59 (47.17)
 -- Hiltabiddle, Steve     55 Colonials 1776    2:38.03         DQ  
      Other
 -- Thompson, Anthony      57 MOVY Masters      3:26.99         DQ  
      Arms underwater recovery
 -- Oyler, Paul            56 UC09              3:01.10         NS  
 
 Event 25  Men 60-64 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 2:23.52  5/4/2018  Hugo BREGMAN, NED
         NATL: N 2:29.05  8/6/2011  LAWRENCE DAY
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Sanchez, Greg          64 North Carolina M  2:29.88    2:36.94   11  
             35.74      1:15.70 (39.96)
        1:57.15 (41.45)     2:36.94 (39.79)
  2 Richards, Scott        61 Wisconsin Master  2:45.00    2:42.36    9  
             33.97      1:15.27 (41.30)
        1:59.46 (44.19)     2:42.36 (42.90)
  3 Gilyazov, Rinat        62 FINA              2:45.00    2:46.90    8  
             38.05      1:20.03 (41.98)
        2:03.36 (43.33)     2:46.90 (43.54)
  4 Seibt, Andreas         63 Illinois Masters  2:55.00    2:57.86    7  
             36.67      1:22.21 (45.54)
        2:10.45 (48.24)     2:57.86 (47.41)
  5 Halley, Franklin       64 Dayton Area Shar  3:02.15    2:59.70    6  
             38.97      1:24.07 (45.10)
        2:11.97 (47.90)     2:59.70 (47.73)
  6 Grassell, Duane        64 O*H*I*O Masters   4:00.76    4:17.52    5  
             56.86    2:01.68 (1:04.82)
      3:09.37 (1:07.69)   4:17.52 (1:08.15)
 -- Washburn, Jonathan     64 North Carolina M  3:11.88        DNF  
      Did not finish
 
 Event 25  Men 65-69 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 2:33.40  6/12/2016 Lawrence DAY, USA
         NATL: N 2:33.40  6/12/2016 LAWRENCE DAY
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Ritter, James          65 Columbus Sharks   2:39.00    2:49.03   11  
             36.67      1:19.95 (43.28)
        2:04.20 (44.25)     2:49.03 (44.83)
  2 Chambers, John         66 AGUA Masters      2:52.00    2:50.79    9  
             37.06      1:19.94 (42.88)
        2:04.49 (44.55)     2:50.79 (46.30)
  3 Dodson, Phil           68 Illinois Masters  2:59.00    3:02.61    8  
             40.63      1:25.14 (44.51)
        2:15.30 (50.16)     3:02.61 (47.31)
  4 Wright, Robert         67 DOC IU Masters S  3:23.71    3:23.09    7  
             44.84      1:37.02 (52.18)
        2:29.66 (52.64)     3:23.09 (53.43)
  5 Anderson, Robert       66 Peninsula Commun  3:35.00    3:36.83    6  
             49.85      1:46.60 (56.75)
        2:42.50 (55.90)     3:36.83 (54.33)
  6 Wright, Gary           65 DOC IU Masters S  4:49.90    4:43.07    5  
           1:04.88    2:16.98 (1:12.10)
      3:30.58 (1:13.60)   4:43.07 (1:12.49)
  7 Keil, Mark             68 New England Mast  4:17.68    4:52.51    4  
             55.97    2:07.76 (1:11.79)
      3:31.59 (1:23.83)   4:52.51 (1:20.92)
  8 Swiger, Ralph          65 Virginia Masters  5:54.54    5:29.44    3  
           1:13.52    2:40.84 (1:27.32)
      4:13.97 (1:33.13)   5:29.44 (1:15.47)
 -- Beyerbach, Bill        66 Rochester Area M  4:00.00         NS  
 
 Event 25  Men 70-74 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 2:51.90  6/5/2021  Lawrence DAY, USA
         NATL: N 2:51.90  6/5/2021  LAWRENCE DAY
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Day, Lawrence          70 Michigan Masters  2:51.90    2:47.17W  11  
             37.38      1:19.37 (41.99)
        2:03.69 (44.32)     2:47.17 (43.48)
  2 Kerns, Hubie           72 Swim Fort Lauder  3:11.78    3:07.46    9  
             39.29      1:27.33 (48.04)
        2:15.86 (48.53)     3:07.46 (51.60)
  3 Bernard, Alan          72 Tamalpais Aquati  3:19.99    3:21.28    8  
             44.76      1:37.43 (52.67)
        2:29.89 (52.46)     3:21.28 (51.39)
  4 Wright, David          71 DOC IU Masters S  3:58.48    4:11.25    7  
             58.20    2:04.14 (1:05.94)
      3:09.48 (1:05.34)   4:11.25 (1:01.77)
  5 Paulson, Laurence      72 Reston Masters S  4:41.22    4:50.02    6  
             57.45    2:15.82 (1:18.37)
      3:39.91 (1:24.09)   4:50.02 (1:10.11)
 
 Event 25  Men 75-79 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 3:11.38  4/28/2018 Rudolf SMERDA, CZE
         NATL: N 3:18.12  6/6/2015  RICHARD KITCHELL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Burns, Joel            75 Swim Fort Lauder  3:00.00    3:35.02   11  
             46.12      1:37.70 (51.58)
      2:41.12 (1:03.42)     3:35.02 (53.90)
  2 Winokur, Eliot         77 Palm Beach Maste  4:20.00    4:12.00    9  
             54.48    1:57.99 (1:03.51)
      3:05.64 (1:07.65)   4:12.00 (1:06.36)
 
 Event 25  Men 80-84 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 3:31.42  6/22/2011 Giulio DIVANO, ITA
         NATL: N 3:54.51  8/10/2006 THOMAS MAINE
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Hahm, Martin           80 Phoenix Swim Clu  7:44.44    6:14.95   11  
           1:28.46    3:05.56 (1:37.10)
      4:43.72 (1:38.16)   6:14.95 (1:31.23)
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 25                  
 
  1. Swim Fort Lauderdale              882   2. Sarasota Sharks Masters           715
  3. New Albany Aquatics Club          347   4. Michigan Masters                  316
  5. Ohio Masters Swim Club            254   6. Colonials 1776                    252
  7. Rose Bowl Masters               194.5   8. Illinois Masters                  194
  9. North Carolina Masters Swimmin    178  10. Reston Masters Swim Team          164
 11. Puget Sound Masters               159  12. New England Masters Swim Club   134.5
 13. Wisconsin Masters Aquatic Club    126  14. Nickel City Splash Swim Team      125
 15. Golden Road Aquatics               99  16. Rice Aquatic Masters               98
 17. Columbus Sharks Masters            92  18. Swim Kentucky Masters              90
 18. San Diego Swim Masters             90  20. Sawtooth Masters                   82
 21. Georgia Masters                    79  22. Dayton Area Sharks                 78
 23. Ensworth Aquatics Masters          76  24. Tamalpais Aquatic Masters          75
 25. St Pete Masters Inc                74  26. Connecticut Masters                69
 27. Little Rock Masters                67  28. Amherst Aquatic Club               65
 28. Terrapin Masters                   65  30. Doc IU Masters Swimming            59
 30. Grand Strand Masters Swimming      59  32. Lone Star Masters                  57
 33. District Of Columbia Aquatics      55  34. Mt Lebanon Aqua Club (Mlac)        53
 35. Manatee Aquatic Masters Inc        52  36. Chelsea Piers Fitness Ny-Bk        51
 37. Agua Masters                       50  38. Phoenix Swim Club                  47
 39. Movy Masters                       46  39. Colorado Masters Swimming          46
 41. Gulf Coast Pirate Swimmers         45  42. Palm Beach Masters                 44
 43. Arizona Masters Swim Club Inc      43  44. Iowa Masters                       42
 44. Germantown Maryland Masters        42  46. Fina                             40.5
 47. Nitro Swimming                     38  47. Fresno Dolphins Masters Swim T     38
 49. Burlingame Aquatic Club            37  49. Flathead Lake Open Water Swimm     37
 51. Binghamton Univ Masters            34  52. Modesto Area Aquatic Club          33
 53. Akms                               32  54. Dolphins of the Desert             31
 54. Gold Coast Masters                 31  54. Virginia Masters Swim Team         31
 54. Kenyon Masters                     31  58. Lowcountry Masters                 29
 58. Indy Aquatic Masters               29  60. Sylvania Masters Swim Club         28
 60. SF Tsunami Masters                 28  60. Team Pittsburgh Masters            28
 63. St Louis Area Masters              27  63. Southern Masters Swimmers          27
 63. LifeTime Swim-Dublin               27  63. Southern California Aquatic Ma     27
 67. Southeastern Area Masters Swim     26  68. Oregon Masters                     25
 69. Pipeline Swimming Masters          24  69. Team Ridglea                       24
 69. El Milenio Swim Team               24  72. Pegasus Aquatic Masters Swimmi     23
 73. Conejo Valley Masters              22  73. Dad's Club Swim Team Masters       22
 73. Houston Cougar Masters             22  73. Atlanta Water Jocks                22
 73. Academy Bullets Masters            22  78. Rochester Area Masters Swimmin   21.5
 79. Peninsula Community Center Mas     21  79. Garden State Masters               21
 81. Central Florida Y Masters          20  81. Fina                               20
 83. Off Piste Aquatics                 19  83. Trident Masters                    19
 85. Palmetto Masters                   17  86. Woodlands Masters Swim Team        16
 86. Minnesota Masters Swim Club        16  88. Match Point Nyc Masters            15
 89. Alexandria Masters Swimming        13  90. Novaquatics Masters                12
 91. Medina Masters Swim Club           11  92. Moon Area Tigers Masters           10
 92. YMCA of Wnc Masters                10  94. Nashville Aquatic Club Masters      8
 95. Santa Barbara Masters Swimming      7  95. The Claremont Club                  7
 97. Swim Melbourne Masters              5  97. Maine Masters Swim Club             5
 99. Las Vegas Masters                   4  99. The Olympic Club                    4
 99. Niagara District Masters            4 102. Raritan Bay Area YMCA               3
103. Shaker Swimming                     2 103. Cleveland Aquatic Team              2