SPIRE Institute - Site License 
   2021 USMS Long Course National Championship - 10/7/2021 to 10/10/2021   
                              SPIRE Institute                              
 
 Event 43  Men 18-24 200 LC Meter IM
=========================================================================
         NATL: N 2:05.80  6/30/2016 JACOB MONTAGUE
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Buehler, Dylan         24 UC09              2:41.77    2:37.82   11  
             30.73      1:14.29 (43.56)
        2:00.78 (46.49)     2:37.82 (37.04)
 -- Crispin, Birjan        23 Illinois Masters  2:40.15         DQ  
      Scissors kick - fly
 -- DelGrosso, Giorgio     23 Rose Bowl Master  2:14.38         NS  
 -- Portway, Bradley       23 Trident Masters   2:40.75         NS  
 
 Event 43  Men 25-29 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:03.62  4/28/2019 Dmitriy GORBUNOV, RUS
         NATL: N 2:04.40  7/14/2013 ADAM RITTER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Marin, Eddy            29 Swim Fort Lauder  2:20.87    2:21.69   11  
             28.24      1:05.65 (37.41)
        1:48.29 (42.64)     2:21.69 (33.40)
  2 Pierce, Jonathan       28 Golden Road Aqua  2:32.54    2:33.81    9  
             31.33      1:11.53 (40.20)
        1:58.19 (46.66)     2:33.81 (35.62)
 
 Event 43  Men 30-34 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:02.18  5/22/2016 Darian TOWNSEND, USA
         NATL: N 1:59.24  8/6/2017  RYAN LOCHTE
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kukharskyi, Sergii     32 San Diego Swim M  2:15.18    2:15.02   11  
             29.41      1:08.36 (38.95)
        1:44.93 (36.57)     2:15.02 (30.09)
  2 Sussmeier, Robert      31 Lone Star Master  2:23.20    2:22.39    9  
             28.62      1:04.44 (35.82)
        1:50.25 (45.81)     2:22.39 (32.14)
  3 Materniak, Eric        30 Reston Masters S  2:14.77    2:22.87    8  
             29.76      1:07.86 (38.10)
        1:48.96 (41.10)     2:22.87 (33.91)
  4 Gutnayer, Daniel       30 New Albany Aquat  2:25.01    2:24.41    7  
             30.50      1:07.35 (36.85)
        1:50.44 (43.09)     2:24.41 (33.97)
  5 Warner, Adam           34 Sarasota Sharks   2:26.50    2:29.14    6  
             30.05      1:10.51 (40.46)
        1:53.96 (43.45)     2:29.14 (35.18)
  6 Mcpeters, Eric         34 YMCA of WNC Mast  2:47.70    2:38.51    5  
             31.93      1:13.97 (42.04)
        2:02.52 (48.55)     2:38.51 (35.99)
  7 Bolado, Francisco      34 Swim Fort Lauder  2:44.79    2:46.24    4  
             31.80      1:17.09 (45.29)
        2:08.08 (50.99)     2:46.24 (38.16)
  8 Taylor, Tim            34 Alexandria Maste  2:38.08    2:47.78    3  
             35.63      1:19.59 (43.96)
        2:09.24 (49.65)     2:47.78 (38.54)
  9 Crawford, David        31 Cleveland Aquati  2:57.00    2:48.76    2  
             33.85      1:19.53 (45.68)
        2:07.78 (48.25)     2:48.76 (40.98)
 
 Event 43  Men 35-39 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:05.65  7/7/2019  Darian TOWNSEND, USA
         NATL: N 1:58.48  6/17/2021 RYAN LOCHTE
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Wells, Geoff           39 Binghamton Univ   2:17.12    2:16.52   11  
             28.25      1:04.81 (36.56)
        1:42.26 (37.45)     2:16.52 (34.26)
  2 Hehn, Ronald           36 UC30              2:17.92    2:17.54    9  
             29.01      1:04.78 (35.77)
        1:42.65 (37.87)     2:17.54 (34.89)
  3 Rivera, Bryan          37 Germantown Maryl  2:25.00    2:30.12    8  
             30.23      1:06.94 (36.71)
        1:55.30 (48.36)     2:30.12 (34.82)
  4 Bergford, Brian        39 Colorado Masters  2:45.00    2:40.11    7  
             33.25      1:16.58 (43.33)
        2:02.83 (46.25)     2:40.11 (37.28)
  5 Bouchard, Trevor       39 FINA              2:45.00    2:50.70    6  
             33.82      1:20.67 (46.85)
        2:08.50 (47.83)     2:50.70 (42.20)
  6 Duguay, Robert         36 Connecticut Mast  3:29.34    3:13.72    5  
             44.56      1:38.36 (53.80)
        2:31.98 (53.62)     3:13.72 (41.74)
 
 Event 43  Men 40-44 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:10.63  6/25/2009 Alberto MONTINI, ITA
         NATL: N 2:13.71  7/23/2016 JEFF COMMINGS
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kloppe, William        41 Sarasota Sharks   2:27.27    2:27.11   11  
             29.67      1:09.80 (40.13)
        1:53.19 (43.39)     2:27.11 (33.92)
  2 Filion, Guillaume      42 Swim Fort Lauder  2:32.14    2:38.58    9  
             32.31      1:15.39 (43.08)
        2:01.34 (45.95)     2:38.58 (37.24)
  3 Groselle, John         42 Sarasota Sharks   2:31.45    2:45.12    8  
             32.65      1:17.43 (44.78)
        2:03.59 (46.16)     2:45.12 (41.53)
 -- Bermudez, Oscar        43 Houston Cougar M  2:37.67         NS  
 
 Event 43  Men 45-49 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:10.09  8/7/2016  Nicolas GRANGER, USA
         NATL: N 2:10.09  8/7/2016  NICOLAS GRANGER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Commings, Jeff         47 Dolphins of the   2:14.00    2:17.14   11  
             29.33      1:03.89 (34.56)
        1:43.25 (39.36)     2:17.14 (33.89)
  2 Hill, Keith            47 New Albany Aquat  2:26.71    2:26.75    9  
             31.06      1:10.81 (39.75)
        1:53.09 (42.28)     2:26.75 (33.66)
  3 Klepchick, Paul        46 Mt Lebanon Aqua   2:33.00    2:26.96    8  
             32.67      1:11.02 (38.35)
        1:53.37 (42.35)     2:26.96 (33.59)
  4 Rose, Cameron          46 O*H*I*O Masters   2:27.70    2:29.26    7  
             30.61      1:12.24 (41.63)
        1:53.96 (41.72)     2:29.26 (35.30)
  5 Morris, Richard        45 Swim Fort Lauder  2:38.69    2:31.22    6  
             33.22      1:15.57 (42.35)
        1:55.89 (40.32)     2:31.22 (35.33)
  6 Scherwitz, Russ        48 Southern Califor  2:31.73    2:31.97    5  
             31.26      1:10.35 (39.09)
        1:55.89 (45.54)     2:31.97 (36.08)
  7 Bishop, Christopher    49 Binghamton Univ   2:42.00    2:40.70    4  
             33.42      1:15.10 (41.68)
        2:04.50 (49.40)     2:40.70 (36.20)
  8 McConkey, Craig        46 Sarasota Sharks   2:40.00    2:48.91    3  
             33.51      1:15.77 (42.26)
        2:04.70 (48.93)     2:48.91 (44.21)
 
 Event 43  Men 50-54 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:11.15  8/6/2017  Nicolas GRANGER, USA
         NATL: N 2:11.15  8/6/2017  NICOLAS GRANGER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Landreth, John         51 Kenyon Masters    2:30.00    2:23.87   11  
             29.67      1:07.37 (37.70)
        1:48.61 (41.24)     2:23.87 (35.26)
  2 White, Bill            51 Team Pittsburgh   2:29.71    2:28.40    9  
             31.51      1:10.87 (39.36)
        1:54.48 (43.61)     2:28.40 (33.92)
  3 Wharton, David         52 New Albany Aquat  2:31.69    2:29.53    8  
             29.96      1:10.32 (40.36)
        1:55.03 (44.71)     2:29.53 (34.50)
  4 Steed, Chad            50 Michigan Masters  2:39.00    2:37.89    7  
             32.40      1:14.78 (42.38)
        2:01.90 (47.12)     2:37.89 (35.99)
  5 Wuchte, Mathew         51 Michigan Masters  2:38.62    2:45.47    6  
             32.45      1:17.61 (45.16)
        2:05.39 (47.78)     2:45.47 (40.08)
  6 Sturdy, Patrick        52 Michigan Masters  3:00.00    2:52.31    5  
             33.67      1:18.04 (44.37)
        2:11.48 (53.44)     2:52.31 (40.83)
  7 Ronau, Matt            50 Swim Kentucky Ma  2:57.13    2:54.33    4  
             34.98      1:22.37 (47.39)
        2:13.22 (50.85)     2:54.33 (41.11)
  8 Harman, Brad           53 Lone Star Master  3:03.53    2:58.28    3  
             34.55      1:25.35 (50.80)
        2:18.01 (52.66)     2:58.28 (40.27)
  9 Wilhelm, John          53 New Albany Aquat  2:50.00    3:08.39    2  
             36.50      1:27.69 (51.19)
        2:23.69 (56.00)     3:08.39 (44.70)
 -- Solano, Abraham        52 Swim Kentucky Ma  2:24.29         NS  
 -- Fischer, Andy          54 Swim Fort Lauder  2:45.00         NS  
 
 Event 43  Men 55-59 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:20.67  2/22/2020 Jerome FRENTSOS, USA
         NATL: N 2:20.67  2/22/2020 JEROME FRENTSOS
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Bradshaw, John         55 Sarasota Sharks   2:30.19    2:31.43   11  
             31.22      1:10.53 (39.31)
        1:55.16 (44.63)     2:31.43 (36.27)
  2 Beatty, Dan            55 Georgia Masters   2:36.50    2:32.08    9  
             33.22      1:12.67 (39.45)
        1:56.95 (44.28)     2:32.08 (35.13)
  3 Faria, Jose            55 Garden State Mas  2:35.35    2:37.28    8  
             33.42      1:15.16 (41.74)
        2:01.84 (46.68)     2:37.28 (35.44)
  4 Krishtal, Valeriy      56 Swim Fort Lauder  2:35.56    2:44.30    7  
             34.32      1:17.67 (43.35)
        2:08.42 (50.75)     2:44.30 (35.88)
  5 Oyler, Paul            56 UC09              2:52.30    2:45.89    6  
             33.12      1:17.88 (44.76)
        2:07.48 (49.60)     2:45.89 (38.41)
  6 Anderson, Earl         57 North Carolina M  2:54.07    2:46.44    5  
             35.47      1:19.06 (43.59)
        2:09.08 (50.02)     2:46.44 (37.36)
  7 Harris, Patrick        59 Ensworth Aquatic  2:59.80    2:47.68    4  
             34.62      1:19.40 (44.78)
        2:10.89 (51.49)     2:47.68 (36.79)
  8 Denault, Charles       58 Sarasota Sharks   3:00.44    2:57.12    3  
             40.64      1:25.31 (44.67)
        2:18.52 (53.21)     2:57.12 (38.60)
  9 Scott, David           55 Puget Sound Mast  3:00.00    2:57.41    2  
             39.01      1:31.28 (52.27)
        2:21.25 (49.97)     2:57.41 (36.16)
 10 Turocy, Gregory        58 O*H*I*O Masters   2:54.60    3:00.95    1  
             36.69      1:30.98 (54.29)
        2:20.14 (49.16)     3:00.95 (40.81)
 11 Thompson, Anthony      57 MOVY Masters      2:57.77    3:02.23  
             34.73      1:27.77 (53.04)
        2:21.46 (53.69)     3:02.23 (40.77)
 12 Wyckoff, Ben           57 Connecticut Mast  2:56.22    3:03.84  
             40.91      1:30.94 (50.03)
        2:24.39 (53.45)     3:03.84 (39.45)
 
 Event 43  Men 60-64 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:21.99  8/17/2014 Rick COLELLA, USA
         NATL: N 2:21.99  8/17/2014 RICK COLELLA
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Frentsos, Paul         60 SF Tsunami Maste  2:38.00    2:38.68   11  
             33.71      1:15.11 (41.40)
        2:02.00 (46.89)     2:38.68 (36.68)
  2 Halley, Franklin       64 Dayton Area Shar  2:44.27    2:44.27    9  
             35.56      1:20.62 (45.06)
        2:07.69 (47.07)     2:44.27 (36.58)
  3 Callahan, Jim          64 New Albany Aquat  2:41.44    2:44.88    8  
             36.38      1:22.41 (46.03)
        2:10.03 (47.62)     2:44.88 (34.85)
  4 Johnston, Mark         61 Flathead Lake Op  2:38.50    2:45.44    7  
             32.42      1:17.90 (45.48)
        2:06.53 (48.63)     2:45.44 (38.91)
  5 Seibt, Andreas         63 Illinois Masters  2:55.00    2:46.53    6  
             36.05      1:19.13 (43.08)
        2:08.03 (48.90)     2:46.53 (38.50)
  6 Davis, William         63 Wisconsin Master  2:53.43    2:48.74    5  
             36.41      1:22.01 (45.60)
        2:10.31 (48.30)     2:48.74 (38.43)
  7 Sherry, Thomas         60 UC36              3:00.00    2:52.73    4  
             35.10      1:19.91 (44.81)
        2:12.05 (52.14)     2:52.73 (40.68)
  8 Washburn, Jonathan     64 North Carolina M  2:54.88    2:54.71    3  
             38.20      1:24.73 (46.53)
        2:13.37 (48.64)     2:54.71 (41.34)
  9 Burbank, Gerald        62 Connecticut Mast  3:10.02    3:19.38    2  
             47.64      1:39.67 (52.03)
        2:35.37 (55.70)     3:19.38 (44.01)
 10 Definis, Jay           62 O*H*I*O Masters   4:30.00    3:51.90    1  
             49.26    1:49.31 (1:00.05)
      3:00.81 (1:11.50)     3:51.90 (51.09)
 -- Genz, Michael          63 San Diego Swim M  3:23.68         DQ  
      Butterfly kick - breast
 -- Guthrie, David         61 Rice Aquatic Mas  2:30.00         NS  
 
 Event 43  Men 65-69 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:25.22  8/19/2016 Rick COLELLA, USA
         NATL: N 2:25.22  8/19/2016 RICK COLELLA
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Collier, Scott         67 AKMS              2:52.00    2:44.92   11  
             37.23      1:20.49 (43.26)
        2:08.01 (47.52)     2:44.92 (36.91)
  2 Chambers, John         66 AGUA Masters      2:54.00    2:51.45    9  
             34.62      1:20.82 (46.20)
        2:14.94 (54.12)     2:51.45 (36.51)
  3 Hartman, Richard       66 Southern Masters  2:49.51    2:52.03    8  
             34.09      1:23.73 (49.64)
        2:13.98 (50.25)     2:52.03 (38.05)
  4 Keyser, Brian          65 Colonials 1776    3:03.92    2:52.54    7  
             36.66      1:23.87 (47.21)
        2:12.40 (48.53)     2:52.54 (40.14)
  5 Hercher, Heinz         65 The Claremont Cl  3:18.00    3:01.52    6  
             36.83      1:24.33 (47.50)
        2:21.84 (57.51)     3:01.52 (39.68)
  6 Morosky, William       66 UC11              3:21.00    3:02.41    5  
             36.78      1:24.99 (48.21)
        2:19.22 (54.23)     3:02.41 (43.19)
  7 Syphers, Dale          65 Maine Masters Sw  3:10.04    3:11.97    4  
             42.08      1:30.44 (48.36)
      2:30.62 (1:00.18)     3:11.97 (41.35)
  8 Phillips, Mike         65 Ensworth Aquatic  3:07.89    3:16.06    3  
             41.36      1:37.58 (56.22)
        2:34.76 (57.18)     3:16.06 (41.30)
  9 Bargar, Scott          65 LifeTime Swim-Du  3:18.00    3:18.18    2  
             43.12      1:37.22 (54.10)
        2:36.24 (59.02)     3:18.18 (41.94)
 10 Keil, Mark             68 New England Mast  3:33.72    3:40.59    1  
             53.25      1:46.22 (52.97)
      2:51.19 (1:04.97)     3:40.59 (49.40)
 11 Mange, David           66 Michigan Masters  3:48.27    3:55.88  
             55.52      1:53.92 (58.40)
      3:10.35 (1:16.43)     3:55.88 (45.53)
 -- Hedrick, Trip          67 UC30              3:45.38         NS  
 -- Nixon, John            66 St Pete Masters   3:11.13         NS  
 
 Event 43  Men 70-74 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:45.55  6/5/2021  Lawrence DAY, USA
         NATL: N 2:45.55  6/5/2021  LAWRENCE DAY
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Day, Lawrence          70 Michigan Masters  2:45.55    2:42.94W  11  
             33.80      1:16.84 (43.04)
        2:05.82 (48.98)     2:42.94 (37.12)
  2 Kerns, Hubie           72 Swim Fort Lauder  2:54.17    2:54.97    9  
             37.19      1:22.89 (45.70)
        2:13.26 (50.37)     2:54.97 (41.71)
  3 Clemmons, Jim          71 Sawtooth Masters  3:04.50    3:04.17    8  
             38.64      1:27.48 (48.84)
        2:22.01 (54.53)     3:04.17 (42.16)
  4 Dougherty, Stephen     70 Colonials 1776    3:15.00    3:12.81    7  
             39.93      1:32.35 (52.42)
        2:27.70 (55.35)     3:12.81 (45.11)
  5 Couch, Bob             74 Sarasota Sharks   3:10.00    3:20.08    6  
             41.31      1:38.31 (57.00)
        2:36.59 (58.28)     3:20.08 (43.49)
  6 Rysdon, Jon            70 Reston Masters S  3:30.00    3:30.71    5  
             42.89      1:36.92 (54.03)
      2:43.74 (1:06.82)     3:30.71 (46.97)
  7 Fogg, Stephen          73 Puget Sound Mast  3:26.67    3:33.50    4  
             47.84      1:42.55 (54.71)
      2:49.28 (1:06.73)     3:33.50 (44.22)
 
 Event 43  Men 75-79 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:57.66  8/10/2019 Richard BURNS, USA
         NATL: N 2:57.66  8/10/2019 RICHARD BURNS
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Reed, Ed               78 Sarasota Sharks   3:43.55    3:20.05   11  
             47.14      1:42.26 (55.12)
        2:40.05 (57.79)     3:20.05 (40.00)
  2 Peterson, Steven       75 Puget Sound Mast  3:20.30    3:21.88    9  
             45.38      1:38.07 (52.69)
        2:34.54 (56.47)     3:21.88 (47.34)
  3 Olzmann, Kurt          76 Michigan Masters  3:50.00    3:36.63    8  
             49.82    1:50.42 (1:00.60)
        2:46.02 (55.60)     3:36.63 (50.61)
  4 Winokur, Eliot         77 Palm Beach Maste  3:57.00    3:49.61    7  
             52.00      1:50.92 (58.92)
      2:59.44 (1:08.52)     3:49.61 (50.17)
 
 Event 43  Men 80-84 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 3:23.31  10/28/2017Ikuro SHIMONO, JPN
         NATL: N 3:24.82  6/17/2017 DAVID COSTILL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Hahm, Martin           80 Phoenix Swim Clu  5:40.22    5:54.90   11  
           1:26.29    2:51.81 (1:25.52)
      4:29.43 (1:37.62)   5:54.90 (1:25.47)
  2 Williams, Robert       82 O*H*I*O Masters   5:59.99    6:07.18    9  
           1:13.49    2:48.10 (1:34.61)
      4:52.85 (2:04.75)   6:07.18 (1:14.33)
 
 Event 43  Men 85-89 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 3:39.66  3/21/2021 John COCKS, AUS
         NATL: N 3:51.20  8/3/2010  THOMAS MAINE
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Good, Larry            87 St. Louis Area M  4:39.28    4:54.11   11  
           1:11.50                     
            3:48.98 ( )   4:54.11 (1:05.13)
 -- Rogers, Alfred         88 Georgia Masters   6:40.01         DQ  
      Non-simultaneous arms - fly
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 43                  
 
  1. Swim Fort Lauderdale             1281   2. Sarasota Sharks Masters          1068
  3. Michigan Masters                  543   4. New Albany Aquatics Club          504
  5. Ohio Masters Swim Club            440   6. Colonials 1776                    373
  7. North Carolina Masters Swimmin    257   8. Rose Bowl Masters               255.5
  9. Reston Masters Swim Team          245  10. Puget Sound Masters               232
 11. Illinois Masters                  230  12. Wisconsin Masters Aquatic Club    191
 13. New England Masters Swim Club   176.5  14. Nickel City Splash Swim Team      171
 15. Swim Kentucky Masters             155  16. Rice Aquatic Masters              142
 17. Ensworth Aquatics Masters         136  18. San Diego Swim Masters            135
 19. Georgia Masters                   119  20. Terrapin Masters                  115
 21. Columbus Sharks Masters           114  22. Golden Road Aquatics              113
 23. Tamalpais Aquatic Masters         109  24. Connecticut Masters               105
 25. Little Rock Masters               100  25. Lone Star Masters                 100
 27. District Of Columbia Aquatics      94  28. Dayton Area Sharks                 90
 28. Amherst Aquatic Club               90  28. Sawtooth Masters                   90
 31. St Pete Masters Inc                89  32. Binghamton Univ Masters            78
 32. Germantown Maryland Masters        78  34. Mt Lebanon Aqua Club (Mlac)        77
 35. Grand Strand Masters Swimming      74  36. Gulf Coast Pirate Swimmers         72
 37. Colorado Masters Swimming          71  38. Movy Masters                       70
 39. Doc IU Masters Swimming            68  40. Kenyon Masters                     64
 41. Chelsea Piers Fitness Ny-Bk        62  41. Dolphins of the Desert             62
 41. Agua Masters                       62  44. SF Tsunami Masters                 61
 45. Palm Beach Masters                 59  46. Phoenix Swim Club                  58
 46. Fresno Dolphins Masters Swim T     58  46. Team Pittsburgh Masters            58
 46. Nitro Swimming                     58  50. Burlingame Aquatic Club            55
 50. Flathead Lake Open Water Swimm     55  52. Gold Coast Masters                 53
 53. Manatee Aquatic Masters Inc        52  54. Lowcountry Masters                 48
 55. Akms                               45  55. Virginia Masters Swim Team         45
 57. Southern Masters Swimmers          44  57. El Milenio Swim Team               44
 57. Sylvania Masters Swim Club         44  57. St Louis Area Masters              44
 61. Arizona Masters Swim Club Inc      43  62. LifeTime Swim-Dublin               42
 62. Iowa Masters                       42  64. Fina                             40.5
 65. Houston Cougar Masters             37  66. Southeastern Area Masters Swim     35
 67. Conejo Valley Masters              34  67. Pegasus Aquatic Masters Swimmi     34
 69. Pipeline Swimming Masters          33  69. Modesto Area Aquatic Club          33
 69. Fina                               33  72. Team Ridglea                       32
 72. Southern California Aquatic Ma     32  74. Minnesota Masters Swim Club        31
 75. Trident Masters                    30  76. Indy Aquatic Masters               29
 76. Garden State Masters               29  76. Central Florida Y Masters          29
 79. Match Point Nyc Masters            28  80. Alexandria Masters Swimming        27
 81. Peninsula Community Center Mas     26  81. Medina Masters Swim Club           26
 83. Rochester Area Masters Swimmin   25.5  84. Oregon Masters                     25
 84. Nashville Aquatic Club Masters     25  84. Palmetto Masters                   25
 87. Atlanta Water Jocks                22  87. Dad's Club Swim Team Masters       22
 87. Academy Bullets Masters            22  90. The Claremont Club                 20
 90. YMCA of Wnc Masters                20  92. Off Piste Aquatics                 19
 93. Moon Area Tigers Masters           17  94. Woodlands Masters Swim Team        16
 94. Santa Barbara Masters Swimming     16  96. Novaquatics Masters                12
 96. Maine Masters Swim Club            12  98. Cleveland Aquatic Team             11
 99. Powel Crosley, Jr YMCA             10 100. Niagara District Masters            9
101. Swim Melbourne Masters              6 102. Las Vegas Masters                   4
102. Liquid N' Durance                   4 102. The Olympic Club                    4
102. SilverPeak Performance              4 106. Raritan Bay Area YMCA               3
106. Shaker Swimming                     3