SwimRVA - CSAC - Site License 
         2022 USMS Summer Nationals - 8/3/2022 to 8/7/2022          
                           Swim RVA-CSAC                            
 
 Event 14  Men 18-24 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         3:12.60  18-24 NQT
    Name            Age Club                 Seed     Finals              
==================================================================
  1 Garcia, Luke     23 Virginia Masters  2:38.38    2:28.55 NQT    
                 34.17      1:12.42 (38.25)
        1:50.44 (38.02)     2:28.55 (38.11)
  2 Fasana, Joseph   21 Fredricksburg Am  2:38.46    2:41.02 NQT    
                 36.19      1:16.69 (40.50)
        1:59.92 (43.23)     2:41.02 (41.10)
 
 Event 14  Men 25-29 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         2:56.83  25-29 NQT
    Name            Age Club                 Seed     Finals              
==================================================================
  1 Perez, Ricky     26 Tide Swimming     2:20.00    2:13.12 NQT    
                 31.11      1:05.06 (33.95)
        1:40.20 (35.14)     2:13.12 (32.92)
  2 Hubenthal, Nath  27 UC32              2:27.93    2:25.13 NQT    
                 33.11      1:09.02 (35.91)
        1:46.55 (37.53)     2:25.13 (38.58)
  3 Pokornowski, Ja  26 Nickel City Spla  2:30.10    2:29.72 NQT    
                 35.12      1:12.60 (37.48)
        1:51.14 (38.54)     2:29.72 (38.58)
  4 Scalli, John     27 O*H*I*O Masters   2:46.18    2:32.04 NQT    
                 35.18      1:14.81 (39.63)
        1:55.01 (40.20)     2:32.04 (37.03)
  5 Carpenter, Harr  27 Illinois Masters  2:38.65    2:33.81 NQT    
                 36.44      1:15.32 (38.88)
        1:54.93 (39.61)     2:33.81 (38.88)
  6 McQuiggan, Jaco  28 E Team            3:00.00    2:36.98 NQT    
                 35.43      1:14.99 (39.56)
        1:56.19 (41.20)     2:36.98 (40.79)
  7 Andrews, Harris  25 Georgia Masters   2:41.37    2:41.17 NQT    
                 38.23      1:19.28 (41.05)
        2:00.30 (41.02)     2:41.17 (40.87)
  8 Beyer, John      26 UC09              2:56.21    2:45.27 NQT    
                 36.42      1:18.41 (41.99)
        2:02.31 (43.90)     2:45.27 (42.96)
  9 Williams, James  26 North Carolina M  2:55.24    2:49.95 NQT    
                 39.17      1:22.58 (43.41)
        2:07.63 (45.05)     2:49.95 (42.32)
 -- Kettlewell-SIte  25 Club Tribe        2:20.00         NS        
 
 Event 14  Men 30-34 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         3:04.53  30-34 NQT
    Name            Age Club                 Seed     Finals              
==================================================================
  1 Ross, Jimmy      33 Freedom Aquatic   2:35.00    2:26.28 NQT    
                 35.08      1:12.27 (37.19)
        1:50.12 (37.85)     2:26.28 (36.16)
  2 Stickle, Christ  32 St Pete Masters   2:28.13    2:26.51 NQT    
                 33.32      1:09.51 (36.19)
        1:48.31 (38.80)     2:26.51 (38.20)
  3 Glaser-Garbrick  31 Dayton Area Shar  2:24.79    2:28.35 NQT    
                 34.02      1:10.84 (36.82)
        1:49.66 (38.82)     2:28.35 (38.69)
  4 Tran, William    31 Arlington Master  2:28.44    2:32.14 NQT    
                 34.90      1:12.66 (37.76)
        1:51.92 (39.26)     2:32.14 (40.22)
  5 Strathmeyer, Br  32 UC08              2:37.50    2:35.56 NQT    
                 36.37      1:16.94 (40.57)
        1:56.62 (39.68)     2:35.56 (38.94)
  6 Koons, Andrew    30 Reston Masters S  2:39.63    2:43.01 NQT    
                 38.58      1:19.78 (41.20)
        2:02.03 (42.25)     2:43.01 (40.98)
 
 Event 14  Men 35-39 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         3:08.84  35-39 NQT
    Name            Age Club                 Seed     Finals              
==================================================================
  1 Nead, Kevin      37 Rice Aquatic Mas  2:11.32    2:08.16 NQT    
                 30.10      1:01.90 (31.80)
        1:34.69 (32.79)     2:08.16 (33.47)
  2 Bugby, Eric      38 Nickel City Spla  2:25.75    2:14.31 NQT    
                 31.62      1:05.20 (33.58)
        1:39.10 (33.90)     2:14.31 (35.21)
  3 Griffin, Brenda  39 UC43              2:53.84    2:35.71 NQT    
                 36.80      1:15.28 (38.48)
        1:54.89 (39.61)     2:35.71 (40.82)
  4 Volcansek, Ales  39 Little Rock Mast  2:45.00    2:51.86 NQT    
                 36.32      1:20.24 (43.92)
        2:07.16 (46.92)     2:51.86 (44.70)
 -- Angulo, Jorge    38 Somerset County   2:19.91         NS        
 -- Snyder, Dan      38 Georgia Masters   2:36.63         NS        
 
 Event 14  Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         3:03.62  40-44 NQT
    Name            Age Club                 Seed     Finals              
==================================================================
  1 Denrich, David   43 District Of Colu  2:36.33    2:28.76 NQT    
                 35.55      1:12.85 (37.30)
        1:51.21 (38.36)     2:28.76 (37.55)
  2 Sintjago, Rinal  40 Swim Fort Lauder  2:18.34    2:30.69 NQT    
            1:50.14 ( )     2:30.69 (40.55)
  3 Hill, Edward     43 North Carolina M  2:29.00    2:32.45 NQT    
                 34.75      1:13.03 (38.28)
        1:53.83 (40.80)     2:32.45 (38.62)
  4 Smith, Brent     40 District Of Colu  2:46.80    2:35.27 NQT    
                 37.06      1:16.98 (39.92)
        1:56.52 (39.54)     2:35.27 (38.75)
  5 Sabala, Michael  42 Chelsea Piers fi  2:39.33    2:36.54 NQT    
                 35.47      1:14.33 (38.86)
        1:56.21 (41.88)     2:36.54 (40.33)
  6 Bergford, Brian  40 Colorado Masters  2:44.44    2:37.17 NQT    
                 37.81      1:17.82 (40.01)
        1:58.73 (40.91)     2:37.17 (38.44)
  7 Gass, Kraig      43 Club Tribe        2:46.45    2:42.34 NQT    
                 37.00      1:18.48 (41.48)
        2:00.11 (41.63)     2:42.34 (42.23)
  8 Lowry, Patrick   43 Virginia Masters  2:55.00    2:48.93 NQT    
                 37.56      1:18.69 (41.13)
        2:02.32 (43.63)     2:48.93 (46.61)
  9 Shaw, Chris      40 E Team            3:05.00    3:29.85        
                 48.48      1:43.83 (55.35)
        2:38.02 (54.19)     3:29.85 (51.83)
 -- Matthews, Jonat  43 Connecticut Mast  2:46.34         NS        
 
 Event 14  Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         3:02.49  45-49 NQT
    Name            Age Club                 Seed     Finals              
==================================================================
  1 Barnes, Chuck    46 New England Mast  2:12.53    2:13.21 NQT    
                 31.38      1:05.26 (33.88)
        1:39.09 (33.83)     2:13.21 (34.12)
  2 Shefchik, Byron  48 Little Rock Mast  2:18.65    2:26.11 NQT    
                 33.98      1:11.32 (37.34)
        1:49.05 (37.73)     2:26.11 (37.06)
  3 Bell, David      47 Club Tribe        2:32.03    2:28.81 NQT    
                 33.31      1:10.85 (37.54)
        1:50.09 (39.24)     2:28.81 (38.72)
  4 Rockwell, John   48 Club Tribe        2:31.38    2:41.53 NQT    
                 35.64      1:15.91 (40.27)
        1:59.24 (43.33)     2:41.53 (42.29)
  5 Ahlgren, Kyle    47 Club Tribe        3:01.32    3:02.57        
                 44.70      1:30.55 (45.85)
        2:17.00 (46.45)     3:02.57 (45.57)
 
 Event 14  Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         2:56.16  50-54 NQT
    Name            Age Club                 Seed     Finals              
==================================================================
  1 Roddin, Jeffrey  53 Montgomery Ancie  2:38.00    2:38.42 NQT    
                 36.02      1:15.52 (39.50)
        1:57.71 (42.19)     2:38.42 (40.71)
  2 Nance, Chad      50 O*H*I*O Masters   2:40.29    2:41.19 NQT    
                 35.58      1:16.09 (40.51)
        1:58.39 (42.30)     2:41.19 (42.80)
  3 Sheldon, Paul    52 Colorado Masters  2:46.55    2:44.20 NQT    
                 40.66      1:22.50 (41.84)
        2:04.51 (42.01)     2:44.20 (39.69)
  4 Earle, Daniel    50 Club Tribe        2:51.92    2:52.84 NQT    
                 40.59      1:23.97 (43.38)
        2:08.23 (44.26)     2:52.84 (44.61)
  5 Cockrell, Charl  54 District Of Colu  2:56.50    2:59.69        
                 42.88      1:28.40 (45.52)
        2:14.05 (45.65)     2:59.69 (45.64)
 -- Klein, Tom       52 Grand Strand Mas  2:54.00         NS        
 
 Event 14  Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         3:05.87  55-59 NQT
    Name            Age Club                 Seed     Finals              
==================================================================
  1 Brundage, Patri  55 Arizona Masters   2:30.96    2:31.79 NQT    
                 35.84      1:13.76 (37.92)
        1:53.62 (39.86)     2:31.79 (38.17)
  2 Mench, Edward    56 Sarasota Sharks   2:32.50    2:32.65 NQT    
                 35.53      1:13.41 (37.88)
        1:52.53 (39.12)     2:32.65 (40.12)
  3 Faria, Jose      56 Garden State Mas  2:35.67    2:41.67 NQT    
                 37.45      1:18.87 (41.42)
        2:01.06 (42.19)     2:41.67 (40.61)
  4 Barringer, Rob   57 Colorado Masters  2:39.04    2:43.11 NQT    
                 37.87      1:19.41 (41.54)
        2:01.81 (42.40)     2:43.11 (41.30)
  5 Smith, Stratton  58 North Carolina M  2:42.80    2:43.14 NQT    
                 39.45      1:21.07 (41.62)
        2:02.38 (41.31)     2:43.14 (40.76)
  6 Salazar, Luis    56 DC Water Wizards  2:45.68    2:50.00 NQT    
                 39.81      1:23.59 (43.78)
        2:07.40 (43.81)     2:50.00 (42.60)
  7 Monahan, Jim     59 Swim Fort Lauder  2:59.05    2:56.11 NQT    
                 41.68      1:26.55 (44.87)
        2:12.94 (46.39)     2:56.11 (43.17)
  8 Denault, Charle  59 Sarasota Sharks   2:55.69    2:57.43 NQT    
                 41.62      1:26.49 (44.87)
        2:12.36 (45.87)     2:57.43 (45.07)
  9 Harrison, Zaq    58 Swim Fort Lauder  3:50.00    4:49.80        
               1:03.81    2:21.89 (1:18.08)
      3:37.48 (1:15.59)   4:49.80 (1:12.32)
 -- Clear, Kirk      55 Swim Melbourne M  2:46.83         NS        
 
 Event 14  Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         3:10.94  60-64 NQT
    Name            Age Club                 Seed     Finals              
==================================================================
  1 Petersen, Craig  62 Colorado Masters  2:30.90    2:31.70 NQT    
                 35.55      1:13.56 (38.01)
        1:52.71 (39.15)     2:31.70 (38.99)
  2 Grisa, Thomas    60 Wisconsin Master  2:42.42    2:40.79 NQT    
                 37.47      1:17.56 (40.09)
        1:59.27 (41.71)     2:40.79 (41.52)
  3 Gunzl, Arthur    60 Connecticut Mast  2:43.34    2:45.55 NQT    
                 38.35      1:20.86 (42.51)
        2:04.02 (43.16)     2:45.55 (41.53)
  4 Brackett, Bill   64 Sarasota Sharks   2:40.00    2:46.95 NQT    
                 38.25      1:20.51 (42.26)
        2:04.57 (44.06)     2:46.95 (42.38)
  5 Newman, Steven   60 Sarasota Sharks   2:53.34    2:48.88 NQT    
                 38.38      1:21.60 (43.22)
        2:05.80 (44.20)     2:48.88 (43.08)
  6 Marks, Ronald    64 Swim Fort Lauder  2:58.00    2:52.95 NQT    
                 42.18      1:27.54 (45.36)
        2:10.26 (42.72)     2:52.95 (42.69)
  7 Edgerton, Karl   60 Off Piste Aquati  2:56.70    2:56.09 NQT    
                 43.23      1:29.18 (45.95)
        2:13.53 (44.35)     2:56.09 (42.56)
  8 Ingebretsen, Ca  61 Fredricksburg Am  3:05.50    2:59.29 NQT    
                 43.88      1:30.44 (46.56)
        2:16.10 (45.66)     2:59.29 (43.19)
  9 Burbank, Gerald  63 Connecticut Mast  3:00.30    3:01.52 NQT    
                 42.40      1:28.28 (45.88)
        2:16.55 (48.27)     3:01.52 (44.97)
 10 Treiman, Gerald  62 UC34              3:02.00    3:02.84 NQT    
                 42.50      1:28.17 (45.67)
        2:14.88 (46.71)     3:02.84 (47.96)
 11 Matz, Michael    61 Colonials 1776    3:00.68    3:05.14 NQT    
                 43.19      1:29.98 (46.79)
        2:18.72 (48.74)     3:05.14 (46.42)
 12 Boisvert, Paul   60 FINA              3:06.53    3:09.94 NQT    
                 45.50      1:33.21 (47.71)
        2:22.16 (48.95)     3:09.94 (47.78)
 13 McFarland, Jame  63 North Carolina M  3:08.08    3:10.11 NQT    
                 45.80      1:34.85 (49.05)
        2:24.15 (49.30)     3:10.11 (45.96)
 14 Stamey, Ben      61 Swim Fort Lauder  4:36.56    4:41.66        
               1:04.12    2:16.44 (1:12.32)
      3:31.12 (1:14.68)   4:41.66 (1:10.54)
 
 Event 14  Men 65-69 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         3:25.66  65-69 NQT
    Name            Age Club                 Seed     Finals              
==================================================================
  1 Stephenson, Dan  65 Rose Bowl Master  2:36.24    2:32.79 NQT    
                 36.67      1:15.59 (38.92)
        1:54.46 (38.87)     2:32.79 (38.33)
  2 Ritter, James    66 Central Ohio Aqu  3:25.00    2:34.98 NQT    
                 38.29      1:17.96 (39.67)
        1:58.06 (40.10)     2:34.98 (36.92)
  3 Klein, Jonathan  65 North Carolina M  2:40.00    2:37.13 NQT    
                 37.42      1:16.91 (39.49)
        1:57.90 (40.99)     2:37.13 (39.23)
  4 Young, Bruce     65 Indy Aquatic Mas  2:41.09    2:40.64 NQT    
                 38.20      1:18.19 (39.99)
        2:00.17 (41.98)     2:40.64 (40.47)
  5 Wolf, Tom        68 Lone Star Master  2:43.08    2:41.09 NQT    
                 37.69      1:18.16 (40.47)
        2:00.33 (42.17)     2:41.09 (40.76)
  6 Slowey, Michael  65 Palmetto Masters  2:45.50    2:45.49 NQT    
                 39.47      1:20.30 (40.83)
        2:03.97 (43.67)     2:45.49 (41.52)
  7 Slater, Douglas  65 Club Tribe        2:48.90    2:47.34 NQT    
                 37.73      1:20.09 (42.36)
        2:03.87 (43.78)     2:47.34 (43.47)
  8 Boatright, Jeff  69 Sarasota Sharks   2:46.28    2:47.48 NQT    
                 39.21      1:21.86 (42.65)
        2:05.35 (43.49)     2:47.48 (42.13)
  9 Nixon, John      67 St Pete Masters   2:57.68    3:06.27 NQT    
                 42.62      1:29.56 (46.94)
        2:18.32 (48.76)     3:06.27 (47.95)
 10 Riggs, Jonathan  65 Lowcountry Maste  3:03.00    3:12.66 NQT    
                 44.41      1:32.74 (48.33)
        2:22.90 (50.16)     3:12.66 (49.76)
 11 Fisher, J Kevin  67 New England Mast  3:10.55    3:19.74 NQT    
                 45.13      1:36.05 (50.92)
        2:30.28 (54.23)     3:19.74 (49.46)
 12 Parra, Francisc  65 Swim Fort Lauder  3:00.00    3:21.41 NQT    
                 43.89      1:32.95 (49.06)
        2:26.90 (53.95)     3:21.41 (54.51)
 13 Denes, Thomas    65 Montgomery Ancie  3:24.00    3:24.79 NQT    
                 49.36      1:40.15 (50.79)
        2:33.05 (52.90)     3:24.79 (51.74)
 14 Keil, Mark       69 New England Mast  3:20.01    3:28.87        
                 45.44      1:38.12 (52.68)
        2:33.02 (54.90)     3:28.87 (55.85)
 
 Event 14  Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         3:39.74  70-74 NQT
    Name            Age Club                 Seed     Finals              
==================================================================
  1 Wardle, William  71 E Team            2:54.64    2:52.05 NQT    
                 41.24      1:25.05 (43.81)
        2:10.11 (45.06)     2:52.05 (41.94)
  2 Rysdon, Jon      71 Reston Masters S  2:55.00    2:54.18 NQT    
                 41.04      1:24.93 (43.89)
        2:10.79 (45.86)     2:54.18 (43.39)
  3 Bober, Richard   71 North Carolina M  2:55.88    2:54.61 NQT    
                 40.61      1:24.61 (44.00)
        2:10.68 (46.07)     2:54.61 (43.93)
  4 Nelson, Steven   70 Minnesota Master  3:05.00    2:58.99 NQT    
                 41.54      1:27.12 (45.58)
        2:13.25 (46.13)     2:58.99 (45.74)
  5 Voisard, Brian   71 Sarasota Sharks   2:59.25    3:01.76 NQT    
                 42.28      1:27.80 (45.52)
        2:15.29 (47.49)     3:01.76 (46.47)
  6 Bell, Alan       72 Puget Sound Mast  3:00.00    3:16.10 NQT    
                 45.72      1:35.06 (49.34)
        2:27.26 (52.20)     3:16.10 (48.84)
  7 Wright, Stephen  73 Germantown Maryl  3:24.00    3:21.99 NQT    
                 46.53      1:37.93 (51.40)
        2:31.45 (53.52)     3:21.99 (50.54)
  8 Paulson, Lauren  73 Reston Masters S  4:07.73    4:03.09        
                 56.89    2:00.21 (1:03.32)
      3:04.18 (1:03.97)     4:03.09 (58.91)
 
 Event 14  Men 75-79 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         4:29.14  75-79 NQT
    Name            Age Club                 Seed     Finals              
==================================================================
  1 Kleffman, Robin  75 Minnesota Master  3:29.90    3:27.48 NQT    
                 47.50      1:41.02 (53.52)
        2:35.65 (54.63)     3:27.48 (51.83)
  2 Reed, Ed         79 Sarasota Sharks   3:34.00    3:32.15 NQT    
                 50.90      1:45.61 (54.71)
        2:42.12 (56.51)     3:32.15 (50.03)
  3 Conroy, Michael  76 North Carolina M  3:30.20    3:39.18 NQT    
                 51.66      1:46.97 (55.31)
      2:48.31 (1:01.34)     3:39.18 (50.87)
  4 Parsons, Roger   75 Palm Beach Maste  3:43.40    3:45.32 NQT    
                 53.29      1:49.46 (56.17)
        2:48.49 (59.03)     3:45.32 (56.83)
  5 Claridge, Don    77 Sarasota Sharks   4:10.00    4:12.64 NQT    
                 56.52                     
            3:11.02 ( )   4:12.64 (1:01.62)
 
 Event 14  Men 80-84 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         5:23.64  80-84 NQT
    Name            Age Club                 Seed     Finals              
==================================================================
  1 Quigley, George  82 Indy Aquatic Mas  3:51.36    3:51.94 NQT    
                 55.61      1:54.90 (59.29)
      2:55.78 (1:00.88)     3:51.94 (56.16)
  2 Pope, James      80 New England Mast  3:51.29    4:14.22 NQT    
               1:00.71    2:04.32 (1:03.61)
      3:11.54 (1:07.22)   4:14.22 (1:02.68)
  3 Oakes, David     82 Sarasota Sharks   4:16.00    4:30.59 NQT    
               1:04.17    2:11.86 (1:07.69)
      3:24.84 (1:12.98)   4:30.59 (1:05.75)
  4 Burgess, Thom    80 Colorado Masters  4:45.00    4:35.90 NQT    
               1:05.02    2:15.81 (1:10.79)
      3:28.45 (1:12.64)   4:35.90 (1:07.45)
  5 Diehl, David     81 Colonials 1776    5:20.10    5:42.88        
                                2:40.49 ( )
      4:10.56 (1:30.07)   5:42.88 (1:32.32)
 -- Cody, Frank      82 Michigan Masters  4:57.75         NS        
 -- Lokensgard, Eri  80 Michigan Masters  3:40.00         NS        
 
 Event 14  Men 85-89 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name            Age Club                 Seed     Finals              
==================================================================
  1 Maldonado, Luis  85 Sarasota Sharks   6:20.01    6:38.27        
               1:30.79    3:12.49 (1:41.70)
      4:57.73 (1:45.24)   6:38.27 (1:40.54)
  2 Gerson, Gordon   86 Reston Masters S  6:58.58    6:53.61        
               1:37.10    3:23.47 (1:46.37)
      5:08.73 (1:45.26)   6:53.61 (1:44.88)
 
 Event 14  Men 90-94 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name            Age Club                 Seed     Finals              
==================================================================
  1 Smith, Christop  90 FINA              4:54.50    4:37.96        
               1:06.17    2:15.60 (1:09.43)
      3:26.37 (1:10.77)   4:37.96 (1:11.59)
  2 Manheim, Frank   92 Reston Masters S  5:12.93    5:42.09        
               1:14.39    2:43.44 (1:29.05)
      4:16.17 (1:32.73)   5:42.09 (1:25.92)
 
 Event 14  Men 100-104 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name            Age Club                 Seed     Finals              
==================================================================
  1 Lamb, Willard   100 Oregon Masters    5:27.49    5:12.53        
               1:13.13    2:37.13 (1:24.00)
      3:57.57 (1:20.44)   5:12.53 (1:14.96)